Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

A beöntő folyadék összetétele - elkészítés

A beöntő folyadék összetétele - elkészítés
Így készítsd beöntő folyadékot otthon.

A beöntést évezredek óta alkalmazzák egészségügyi problémák kezelésére. A különböző kultúrák számos természetgyógyászati receptet fejlesztettek ki, amelyek közül több a mai napig használatban van.

A beöntő folyadék összetétele

Ha egy kicsit kutakodsz a témában, számos receptet fogsz találni, amivel beöntést végezhetsz. A beöntő folyadék összetételét te magad is meghatározhatod, kialakíthatsz saját eljárásokat az elterjedt receptek alapján. A lényeg, hogy legyél óvatos, ne használj olyan anyagot, amit szájon át nem fogyasztanál el, ne alkalmazz tömény, irritáló oldatokat, veszélyes anyagokat, gyógyszereket. Ne magadon kísérletezz, és ne vidd túlzásba!

1. Beöntés vízzel

A beöntéshez használt legalapvetőbb folyadék a tiszta, hozzáadott anyagok nélküli víz. Mivel a beöntést leggyakrabban egyszerűen a széklet átnedvesítésére végzik, így a tiszta víz tökéletesen alkalmas a feladatra. A cél, hogy a bekeményedett széklet fellazuljon és így könnyebben kiürüljön. A vizes beöntéshez általában megfelelő a felforralt majd testmelegre visszahűtött csapvíz. Forralás nélküli csapvizet csak akkor javaslunk, ha van vízszűrőnk, vagy biztosak vagyunk szolgáltatott víz minőségében. Első alkalommal 300 milliliter vízzel próbáld meg, a mennyiséget lépcsőzetesen emelheted 1-2 literig is.

2. Beöntés gyógynövényekkel

Számos gyógynövényes beöntés recept létezik, ilyenkor a beöntő folyadék lényegében gyógytea, szakszerű néven gyógynövény forrázat. Az alkalmazók szerint a gyógynövényekben lévő hatóanyagok felszívódnak a bélfalakon keresztül, és közvetlenül a véráramba jutva váltják ki gyógyhatásukat. Van aki egy vizes beöntéssel kezdi a tisztítást, majd ezt követően végzi a gyógynövényes beöntést, így lehetővé téve a jobb felszívódást.

Kamillás beöntés

Egy liter forrásban lévő vízbe tegyél 1 evőkanál szálas kamillát, vagy 2 db filterest. Hagyd állni 10-15 percig, ilyenkor már ne forrald. Várd meg, amíg testhőmérsékletűre hűl. Készíthetsz magadnak kisebb vagy nagyobb mennyiséget is, a kamilla mennyiségét arányosan változtasd. Ha már rutinos vagy, saját tapasztalataid alapján te magad is meghatározhatod a gyógynövényes beöntő folyadék összetételét. Itt tudhatsz meg többet.

Fokhagymás beöntés

A fokhagymás beöntés alkalmazói szerint az eljárás segíthet a vastagbél tisztításában, a paraziták elpusztításában, és a gyulladásos állapotok enyhítésében. 5 gerezd bio fokhagymát megtisztítva, egészben tegyél 1 liter vízbe. Forrald össze, majd szűrd le az oldatot. Várd meg, amíg testhőmérsékletűre hűl. Öntsd bele egy beöntő szettbe, végezd el a beöntést. Próbáld meg 10 percig bent tartani, de ha székelési ingered jön, hamarabb is befejezheted.

3. Probiotikus beöntés

A probiotikus beöntés alkalmazói szerint a baktérium kultúra célzott bejuttatásával hatékonyabban tudnak elterjedni a bélben a jótékony baktériumok. Kifejezetten enema probiotikum nem létezik, így szájon át szedhető, de por alakú probiotikumot kell beszerezned hozzá. Egy adagot oldj fel a testmeleg beöntő folyadékban (vízben). A probiotikumok alternatívájaként vannak, akik joghurtot oldanak fel vízben, és ezzel végzik el a beöntést.

4. Olajos beöntés

Az olajos beöntést székrekedésre, a megrekedt széklet eltávolítására alkalmazzák. Az olaj segíti a széklet könnyebb kicsúszását, illetve bekapcsolja a bél perisztaltikus mozgását, székelési inger jelentkezik. Az olajos beöntés során az olajat egy beöntő fecskendővel vagy beöntő labdával a végbélbe fecskendezik, ahonnan a vastagbélbe is eljut. A természetgyógyászati gyakorlat ásványi olajat, olívaolajat, lenmagolajat, mandulaolajat, ricinusolajat alkalmaz.

5. Kávés beöntés

A kávés beöntések a Gerson-terápia néven ismert alternatív rákbetegség kezelés részét képezik. A kávés beöntés receptje egyszerűen abból áll, hogy veszünk 2 evőkanál őrölt beöntés kávét, 600 ml forrásban lévő vízhez adjuk, 10 percig áztatjuk, leszűrjük, hagyjuk lehűlni testhőmérsékletűre, majd elvégezzük a műveletet. Itt tudhatsz meg többet a kávés beöntésről.

Milyen eszközt használj a beöntéshez?

A legpraktikusabb eszközök a körtefecskendők és a ballonnal rendelkező beöntő készülékek. Az előbbivel kis mennyiségű folyadékot tudsz beönteni, az utóbbival 2-3 litert is. Weboldalunkon az eszközök teljes tárházát megtalálod. Ha még kezdő vagy, a beöntés menete cikkünket ajánljuk figyelmedbe.

A beöntő folyadék hőmérséklete

Testmeleg, kb. 36-38 Celsius fokos hőmérsékletű beöntő folyadékot ajánlunk. Nagyon figyelj rá, hogy ne legyen forró a folyadék, mert ezzel komoly sérülést okozhatsz magadnak. Igény szerint hűvösebb, kézmeleg, esetleg szobahőmérsékletű folyadékkal is megpróbálhatod, van aki így szereti.

Elővigyázatossági tanácsok

  • Orvosi konzultáció: mielőtt beöntést alkalmaznál, mindig konzultálj orvossal vagy egészségügyi szakemberrel, akik megfelelőbb útmutatást tudnak adni a te egészségi állapotodra vonatkozóan.
  • Higiéniás körülmények: előkészítés előtt győződj meg arról, hogy minden eszköz és a környezet tiszta. Mosd meg a kezed alaposan szappannal és meleg vízzel. Az eszközöket használat előtt és után is célszerű elmosni, fertőtleníteni. Mindig tisztán, szárazon tedd el őket.

  • Megfelelő eszközök: vásárolj beöntéshez megfelelő készletet, fecskendőt, amely könnyen kezelhető és biztonságosan használható. Ne használj más célra gyártott eszközöket.

  • Kiegyensúlyozott folyadékbevitel: a beöntés előtt és után fontos a megfelelő hidratáció. Igyál elegendő folyadékot, hogy elkerüld a kiszáradást.

  • Lehetséges mellékhatások: bár a beöntés alacsony kockázatú, néhány ember érzékeny lehet rá. Lehetséges mellékhatások közé tartozhat a bélirritáció, az allergiás reakciók vagy a bőrirritáció. Ha nem megfelelően jársz el, okozhatsz magadnak sérülést, fertőzést is. Ha bármilyen nem várt tünetet tapasztalsz, hagyd abba a beöntés használatát és konzultálj orvosoddal!

  • Lehetséges ellenjavallatok: vannak olyan helyzetek, egészségügyi állapotok, amikor a beöntés nem ajánlott vagy különös elővigyázatosságot igényel. Ha bármilyen alapbetegséged vagy egészségügyi problémád van, esetleg terhes vagy, szoptatsz, mindenképpen beszélj orvosoddal a beöntés alkalmazásáról.

  • Az oldal információi egészséges felnőtteknek hivatottak tájékoztatóként szolgálni, nem helyettesítik az orvosi konzultációt.

  • Ha panaszod van: a beöntés nem szabad, hogy kellemetlen, fájdalmas érzést váltson ki. Ha ilyet tapasztalsz, vagy ha vérzel, esetleg rosszul vagy, akkor függessz fel mindent, és fordulj orvoshoz!